Spacerki na zamówienie (prowadzący: przewodnicy udostępniani przez Fundację):

1. Warszawa Fryderyka Chopina
2. Skarby wilanowskie – opowieści frywolnych dam dworu
3. Kościół czerniakowski – barokowe światła i cienie wiejskiego kościółka
4. Cmentarz żydowski w Warszawie przy ulicy Okopowej
5. Ogród Saski z Wenus, Minerwą i Marsem
6. Ulica Chłodna z panną Andzią i Józiem od pączków
7. Lipcowe Święto 1952 roku. Za i przeciw warszawskiej MDM
8. Saska Kępa Agnieszki Osieckiej
9. Majówka z Canalettem
10. Praga żydowska Judyty i Szmula Jakubowicza zwanego Zbytkowerem
11. Łazienki króla Stasia
12. August II Mocny – Herkules Saski w Warszawie
13. Białe, czerwone, ruskie. Wspomnienie o Powstaniu Styczniowym
14. Gdy pasją polityka jest Warszawa, czyli jak Muranów budowano
15. Spacer ze Starym Doktorem
16. Spacer z katem
17. Warszawskie środki transportu miejskiego – podróż w czasie
18. Jak Ludwika Maria Gonzaga z potulnej żony w rządziochę transformowała
19. Co w trawie piszczy, czyli Park Skaryszewski


Ilość odwiedzin: 240485


Razem z przyjaciółmi tworzymy fundację, której misją jest wspieranie nowatorskich działań promujących Warszawę. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy o tradycji, historii i kulturze naszego miasta.

Chcemy aby fundacja zajmowała się głównie działaniami skierowanymi do młodych mieszkańców Warszawy. Nie znaczy to, że zapomnimy o „starszej młodzieży” i tej w średnim wieku. Szczególnie będziemy działać na rzecz tych, którym dostęp do wiedzy może ograniczać ich niepełnosprawność.

Pomysł na założenie fundacji narodził się w trakcie rozmów ze znajomymi i ich dziećmi. Trudno uwierzyć, ale wiedza mieszkańców Warszawy o ich mieście jest często bardzo nikła. Wiedzy o stolicy nie uczy szkoła, a rodzice niejednokrotnie nie mogą, lub też nie potrafią jej przekazać. Chcemy pomóc w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć o charakterze turystyczno - edukacyjnym.

Jesteśmy zdeterminowani do działania. Sukces odniesiemy, gdy w jakimkolwiek stopniu przyczynimy się do tworzenia poczucia zakorzenienia się dzieciaków w warszawskiej tradycji. Jak napisaliśmy w naszym statucie, ważne jest dla nas: „Kształtowanie wśród mieszkańców Warszawy i jej okolic, postawy świadomej przynależności do „małej ojczyzny”.

Teraz powinienem wystosować jakiś apel, typu „Chodźcie, z nami”, ale to jest już mocno oklepane. Ograniczę się do zwykłego, serdecznego zaproszenia. Jeżeli masz chęć działania na rzecz innych i pasjonuje Cię Warszawa, to przystań do nas. Chcemy stworzyć fajną ekipę.

Nazwaliśmy fundację - Varsaviana. Nazwa ta wskazuje na szerokie pole działania. Zapraszamy przewodników miejskich, ludzi kultury, oświaty, artystów i wszystkich, którzy chcieliby przyczynić się do realizacji celów fundacji.

Zapraszamy


W imieniu Fundacji Varsaviana,

Tomek Bareja